انجمن جمعیت شناسی ایران
  • همایش بین المللی مطالعات ایرانیان دور از وطن

نشست هم‌اندیشی به روز رسانی سرفصل درس‌های جمعیّت‌شناسی دوره‌ی کارشناسی

در پی تصمیم اعضای هیئت مدیره‌ی انجمن جمعیّت‌شناسی ایران مبنی بر ضرورت بازنگری و به روز رسانی سرفصل‌های درس‌های جمعیّت‌شناسی دوره‌ی کارشناسی و به منظور ایجاد رویه‌ای همسان و یکسان در ارایه‌ی مطالب و مباحث جمعیّتی در چارچوب درس‌های جمعیّت‌شناسی در دانشگاه‌های کشور، اوّلین نشست هم‌اندیشی اعضای هیئت ‌مدیره‌ی انجمن جمعیّت‌شناسی ایران، و تنی چند از استادان جمعیّت‌شناسی دانشگاه‌های تهران، علّامه طباطبایی، شهید بهشتی، بوعلی سینا، مازندران، یزد و مرکز مطالعات و پژوهش‌های جمعیّتی آسیا و اقیانوسیه در محلّ انجمن جمعیّت‌شناسی ایران در دانشگاه تهران برگزار شد. در ابتدای جلسه، دکتر حبیب‌الله زنجانی ریاست انجمن جمعیّت‌شناسی ایران بر ضرورت بازنگری و به روزرسانی و نیز هم‌سان‌سازی سرفصل‌های دروس جمعیّت‌شناسی دوره‌ی کارشناسی، تأکید نمودند و آن را یکی از رسالت‌ها و وظایف مهمّ انجمن جمعیّت‌شناسی ایران دانستند.

اعضای حاضر در جلسه به اتّفاق بر ضرورت تشکیل کمیته‌های تخصّصی به منظور بررسی عمیق و دقیق سرفصل‌های هریک از درس‌های جمعیّت‌شناسی دوره‌ی کارشناسی، تأکید نمودند و بر همین اساس، شش گروه کاری تخصّصی برای اقدام‌های بعدی تعیین شد. اعضای کمیته‌‌های تخصّصی و سرپرست هر کمیته به شرح ذیل تعیین شد:

کمیته‌ی تخصّصی مبانی جمعیّت‌شناسی شامل محمّدکریم منصوریان، محمّدجلال عبّاسی شوازی، شهلا کاظمی‌پور و علی‌یار احمدی. سرگروه کمیته‌ محمّدکریم منصوریان.

کمیته‌ی تخصّصی روش‌های مقدّماتی تحلیل جمعیّت شامل حسن سرایی، محمّدجلال عبّاسی شوازی، ناهید درودی آهی. سرپرست کمیته محمّدجلال عبّاسی شوازی.

کمیته‌ی تخصّصی جمعیّت‌شناسی اقتصادی ـ اجتماعی شامل احمد کتابی، حسین محمودیان، یعقوب فروتن. سرپرست کمیته حسین محمودیان.

کمیته‌ی تخصّصی جمعیّت‌شناسی ایران شامل حبیب‌الله زنجانی عبّاس عسکری ندوشن، رسول صادقی. سرپرست کمیته حبیب‌اللّه زنجانی.

کمیته‌ی تخصّصی جمعیّت‌شناسی کاربردی شامل محمّد میرزایی، مجید کوششی، حاتم حسینی. سرپرست کمیته محمّد میرزایی.

کمیته‌ی تخصّصی جمعیّت‌شناسی عمومی شامل سیّدمحمّد سیّدمیرزایی، کوروش مهرتاش، محمود مشفق

مقرّر شد اعضای هریک از کمیته‌های پنج‌گانه پس از بررسی‌های لازم و کارشناسی، نتیجه‌ی کار خود را حدّاکثر تا تاریخ ۱۰-۱۱-۱۳۸۸ به مجری طرح گزارش نمایند.

دوّمین نشست کمیته‌های تخصّصی در روز ۶ اسفند ۱۳۸۸ در محلّ دانشکده‌ی علوم اجتماعی دانشگاه تهران، دفتر انجمن جمعیّت‌شناسی ایران برگزار خواهد شد. مقرّر شد پس از جمع‌بندی کارهای انجام‌شده و ارایه‌ی گزارش به هیئت‌ مدیره‌ی انجمن، نشست سوّم در اردیبهشت ۱۳۸۹ به میزبانی دانشگاه بوعلی سینا در همدان برگزار شود. پیش‌بینی می‌شود در حاشیه‌ی این نشست مجموعه‌ سخنرانی‌هایی نیز در خصوص مسایل و چالش‌های جمعیّتی ایران در دانشگاه بوعلی برگزار شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *